Відповідальність за вчинення незаконних рубок

Відповідальність за вчинення незаконних рубок

Незаконні рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток). Причинами виникнення незаконних рубок є як соціальний фактор, так і економічний. Незаконні рубки завдають значних фінансових збитків лісовому фонду. Крім того, значно погіршується екологічна ситуація, як в регіоні, так і в державі в цілому.

Відповідно до статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників, перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняках природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, на посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів. Крім того, порушник має сплатити збитки за кожне самовільно зрубане дерево, які залежать від діаметру пня.

Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Примітка. 1. У цій статті істотною шкодою вважається така шкода, яка у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.