Географічні відомості

Версія для друкуВерсія для друку

Зіньківський район розташований на північ від обласного центру, в межах Полтавської рівнини, в природній зоні лісостепів.

Геолого-геоморфологічна характеристика

Район розташований у межах Дніпровсько-Донецької западини, складеної осадовими породами, з якими пов'язані корисні копалини: нафтагазторф, будівельні матеріали. В районі є Солохівське та частково Більське і Опішнянськенафтогазоконденсатні родовища. З паливних ресурсів відомі запаси торфу в долині річки Грунь (5 родовищ, найбільше — Грунь-Ташанське з загальними запасами понад 3 млн тон). Наявні поклади будівельної сировини:глинипіскусуглинків, супісків, гончарної глини (Опішнянське родовище площею 200 м²).

Водні ресурси в районі представлені 141 ставком та річками басейну ДніпраГрунь-ТашаньГруньВорскла, а такожМужева ДолинаБерезова БалкаЯха та інші.

В урочищі села Власівка відкрито джерело мінеральної води, яке занесено до каталогу мінеральних вод України під назвою «Ташань», широко використовується для лікування в місцевому санаторії «Сосновий бір».

Устименки.jpg Landscape Opishnya.jpeg Міські Млини.JPG
Ставок у березовому гаю,
Устименки
Горбиста місцевість, Опішня
Річка Ворскла, Міські Млини

Клімат

Північна частина Полтавської області, у тому числі й Зіньківщина, лежить в атлантико-континентальній помірно-вологій кліматичній області помірного кліматичного поясу з прохолодною зимою і теплим (інколи спекотним) літом[2]. Середньорічна температура повітря становить 6,5 °С, найнижча вона у січні (-6,7 °С), найвища — у липні (+19,5 °С). У середньому за рік випадає понад 560 мм атмосферних опадів[3], найменше — у лютому-березні, найбільше — у липні[2]. Період з температурою понад +10 °C — 155–165 днів на рік. Найнижча (−34 °C) і найвища (+37 °C) температура повітря були зафіксовані на метеостанції, що розташована на відстані 33 км від районного центру[3].

Останні 100–120 років температура повітря на Зіньківщині, як і в цілому в області, має тенденцію до зростання. Упродовж останнього століття середня температура повітря зростає на 0,1—0,2°С за 10 років[4][3].

Рослинний світ[ред. • ред. код]

Соняшник — поширена сільгоспкультура

Махаон біля селища міського типу Опішня

Рослинний і тваринний світ відзначається фізико-географічним районуванням. Більша частина Зіньківського району лежить у лісостеповій зоні (Лебедино-Зіньківська північно-лісостепова смуга), південь регіону розташований на межі лісостепу та степової зони — Опішнянсько-Диканьска південно-лісостепова смуга[3].

Ліси займають 17100 га. Дубово-соснові та соснові ліси зосереджені переважно на заплавних терасах річок Грунь-Ташаньта Ворскли, які утворюють численні меандриКленовілипові та дубові ліси, що переходять у луки спостерігаються взаплавах Ворскли[3].

Степова природна рослинність (різнотрав'я) збереглася на схилах балок, берегах річок. Основні площі степових ділянок розорані і зайняті посівами різноманітних сільськогосподарських культур — пшениціжитаячменюпросатритикале,кукурудзисоняшникугречкисоїрапсуцукрових буряків тощо[3].

У рамках збереження природних ландшафтів та рослинності створено такі заповідні території місцевого значення:[5]

Активна господарська діяльність людини призвела до появи чималої кількості адвентивної флори (рослин чужоземних видів) в районі. Переважно це бур'яни — галінсогасухоребриквовчки, повитиціщириці, у тому числі й карантинна рослинаамброзія. Вони засмічують поля, городи, сади, пасовища, ростуть на узбіччях шляхів, смітниках, пустирях, біля жител тощо.

Тваринний світ

Тваринний світ представлений лісовими та степовими видами, є також акліматизованими видами тварин.

На луках та болотах Зіньківщини найчастіше трапляються миша польовакріт звичайнийбурозубкабоберлунь очеретянийчапля сірагуска сіракачкилискасиниця вусатакуликивуж звичайнийчерепаха болотянаящірка прудка,ропуха зеленажаба озерна тощо. У лісах водяться вовклисицякуниця лісовазаєць-русакїжакбілка звичайнакажани,миша лісовадрізд горлиця звичайназозулявивільгазябликодудгадюка звичайнажаба трав'яна[3].

На сільськогосподарських угіддях живуть ховрах крапчастий, ласкакуріпка сіраперепілкажайворонок польовий,горобецьворонажаба гостромордадовгоносикибілан капустянийжук колорадський.

Важливу роль у збереженні біорізноманіття тварин, особливо птахів, відіграють заплави річок. У Ворсклі та інших водоймах водиться понад 30 видів риб, серед яких лящпліткаокунькоропкараськраснопіркалинщукасом[3].

На території Зіньківського району є місця поширення рідкісних і цінних тварин. Серед них: ссавці — горностайборсук,мишівка степова, ареал поширення — північ району (Велика ПавлівкаЛютенські Будища); комахи — махаон, ареал — південь району (Опішня)[3], трапляється також жук-олень. Усі п'ять видів занесені до Червоної книги України.

Наверх ↑