Зіньківський РВК інформує

Зіньківський РВК інформує

Понад1180 мешканців Полтавщини у 2017 році та вже у 2018 році 106 осіб вирішили обрати професію військового та уклали контракт на проходження військової служби із Збройними Силами України.

Необхідність виконання завдання оборони України, захисту її суверенітету

територіальної цілісності та недоторканості покладає на військовослужбовців на відміну від цивільних громадян ряд обов’язків визначених Статутами, Законами та іншими нормативно-правовими актами. Одночасно військовослужбовці перебувають під захистом держави і мають усю повноту прав і свобод, закріплених Конституцією України.

Однак не всі військовослужбовці розуміють тієї відповідальності яку вони на себе взяли і яку поклала на них держава! В той час коли тисячі воїнів у над важливих умовах сумлінно і чесно захищають батьківщину, деякі свідомо ідуть на порушення Закону і стають на хибний шлях, а саме тимчасово ухиляються від проходження військової служби самовільно залишаючи військову частину або місце служби.

Які б не були причини самовільного залишення військової частини  (місця служби) це діяння є злочином і відповідно до ст.407 ККУ за його вчинення передбачена кримінальна відповідальність.

Наприклад за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, - караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.

Подібне діяння  без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року, - караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службовим обмеженням на строк до двох років, , - караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років. Якщо самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез'явлення вчасно на службу без поважних причин, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

Покарання за самовільне залишення частини є невідворотнім і рано чи пізно настає та у листопаді 2017 року Жовтневим районним судом м.Полтави був засуджений солдат К…. з Лохвицького району за те що у липні 2016 року самовільно залишив частину. В червні 2017 року військовий добровільно прибув до військової прокуратури.Суд відповідно кваліфікував дії за ч.4 ст.407 ККУ оскільки він був військовослужбовцем і в умовах особливого періоду самовільно залишив військову частину без поважних причин. Але суд врахував щире каяння і призначив покарання у виді трьох років позбавлення волі, та застосувавши 75 76 статті КК України звільнив від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком на один рік, та зобов’язав з’являтися з відповідною періодичністю до уповноваженого органу з питання пробації та повідомляти про зміну місця проживання, роботи тощо.

Подібне покарання тільки до 2 (двох) років позбавлення волі у грудні 2017 року до солдата П…. з Решетилівського району, застосував Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, врахувавши при цьому що військовослужбовець брав безпосередню участь в бойових діях в АТО. Також Жовтневий суд м.Полтава засудив до 2 (двох) років позбавлення волі старшого солдата Х….  теж Решетилівського району який з 01 по 10 листопада 2014 року був звільнений у відпустку за сімейними обставинами, без дозволу відповідного командира не з’явився до місця дислокації своєї частини. Усвідомивши свої дії незаконними і протиправними в липні 2017 року добровільно прибув до військової прокуратури Полтавського гарнізону. Суд врахував пом’якшуючі обставини та відповідно до п. «в» ст.1. Закону України «Про амністію у 2016 році» від 22.12.2016 року та звільнив старшого солдата Х… від відбування призначеного покарання.

Слід зазначити, що кримінальна відповідальність за самовільне залишення частини постає після 10 діб, а до цього часу командир має право притягнути військовослужбовця до адміністративної відповідальності відповідно до ст.172-11 КУАП.

На сьогоднішній день на Полтавщині військовослужбовців, які приймалися (призивалися) на службу через військові комісаріати області та самовільно залишили військові частини (місця служби). Ці військовослужбовці та їх рідні які знають про злочин не в повній мірі розуміють серйозності покарання та наслідків. І чим довше триватиме факт самовільного залишення служби тим складніше та серйозніше вони буде покарання.

Зважаючи на вище зазначене керівництво Полтавського обласного військового комісаріату звертається до військовослужбовців, які без поважних причин самовільно залишили місце служби і не повертаються до неї    повідомити про своє місцезнаходження найближчий військових комісаріат та прибути до військової прокуратури Полтавського гарнізону (м.Полтава, вул. Майдан Незалежності,1Б) чи до Полтавського зонального відділу військової служби правопорядку (м.Полтава, вул. Петра Юрченка, 2г) або зателефонувати на гарячу лінію Полтавського обласного військового комісаріату (05322) 2-29-96.