Зарплата керівнику в разі відсутності господарської діяльності

Версія для друкуВерсія для друку

Зарплата керівнику в разі відсутності господарської діяльності

Згідно зі статтею 69 Господарського кодексу України підприємство самостійно встановлює для своїх працівників скорочений робочий день та інші пільги.

Облік робочого часу та нарахування заробітної плати здійснюється за даними Табелю обліку робочого часу за формою №П-5.

Ведення Табелю є обов’язковим для всіх підприємств не залежно від системи оподаткування. Табель, як правило, ведеться в електронному та паперовому вигляді.

Форма Табеля (типова форма №П-5) затверджена Наказом Мінстату від 05.12.2008 р. №489. Вона носить рекомендаційний характер і складається із мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень.

У разі потреби можна застосовувати й іншу форму Табеля, але при цьому обов’язковим є наявність первинного обліку показників щодо використання робочого часу, явок та неявок працівників, які визначено формами державних статистичних спостережень з праці.

Тому, для того, щоби не нараховувати керівнику заробітну плату за відсутності діяльності на підприємстві, слід в Табелі відобразити нульові показники по всіх робочих днях місяця.

Таким чином, юридично керівник на підприємстві є, а заробітна плата йому не нараховується за відсутності господарської діяльності на підприємстві. А відсутність доходів, які б нараховувалися працівнику, означатиме і відсутність податків, які слід сплачувати з таких доходів.

Правда при цьому, слід врахувати, що ставка для нарахування ЄСВ, починаючи з 01.01.2016 р., встановлено на рівні 22% до визначеної бази нарахування. І ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ встановлено порядок нарахування ЄСВ, якщо база його нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. Тобто, в загальному випадку є законодавчо встановлений обов’язок роботодавця сплачувати за своїх працівників ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску щомісячно.

Протягом 2015 року ДФС приділяло багато уваги цій темі у своїх листах від 14.02.2015 р. №4979/7/99-99-17-03-01-17, від 31.03.2015 р. № 6667/6/99-99-17-03-01-15.

Проте, в жодному разі вони не вказували на обовязковість нарахування ЕСВ у випадку, якщо працівник не відпрацював жодного робочого дня. Отже, відсутність нарахованого доходу означатиме і відсутність обов’язку сплати ЄСВ.

Але слід враховувати і наступне.  Навіть за відсутності госпдіяльності на підприємстві (укладання договорів, сплати за комунальні та решта послуг)  податкова та фінансова звітність складається та подається до відповідних органів регулярно. За її складання відповідає директор. Тож, для цього керівник має хоча би раз на місяць пару годин попрацювати. А отримання оплати за власну працю – це право, гарантоване вищим законом України – Конституцією. Якщо директор виконує свої трудові функції (зокрема, складає та подає звітність підприємства до відповідних органів), він має отримувати зарплату. В такому разі, заробітна плата має нараховуватись за фактично відпрацьований директором час, та ЕСВ сплачуватиметься  на рівні мінімального страхового внеску (якщо для директора таке місце роботи є основним).

 

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області                                    Т.Жолоб

 

 

Наверх ↑