Як уникнути загибелі бджіл від дії пестицидів

В сільськогосподарських підприємствах нашого району повним ходом проводиться комплекс польових робіт  , розпочалося інтенсивне   використання пестицидів на полях сільськогосподарських культур . Зазвичай для цих цілей аграрії використовують широкий асортимент пестицидів. Але часто через згубну дію цих речовин гинуть бджолині сім’ї. Аби цього не трапилось,  аграріям та власникам бджолиних сімей слід приділяти належну увагу профілактичним заходам, які дозволяють уникнути випадків пов’язаних із загибеллю бджіл.

Тому згідно вимог підпункту 6.1.7.,пункту 6 «Застосування пестицидів «Державних санітарних правил 8.8.1.2.001-98 та частини 2 статті 37 Закону України «Про бджільництво» фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки сільськогосподарських культур, зобов’язані не пізніше ніж за 2 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це населення, сільські ради та власників суміжних сільськогосподарських угідь. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Робота з пестицидами враховуючи безпечність бджіл, слід проводити у вечірні (18-22) або ранкові  (до 10год) при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, у похмурі та прохолодні дні з температурою навколишнього повітря +10 градусів С допускається проведення обробок у денні часи.

Зважаючи на токсичність  пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння, як виняток в період цвітіння використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди такі як: Моспілан ВП,  Біскайя 240 ОD,   Маврік ЕВ, Каліпсо 480 Sc, Кораген 20, та інші.

Окрім цього,  згідно  порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами бджоляри повинні:

- поставити пасіку на облік у сільські раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі –у сільській раді , на територію якої прибули;

- отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району,області;

- при отриманні повідомлення про проведення обробки сільськогосподарських  культур пасічник повинен вивезти пасіку  в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

Шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України «Про бджільництво», а суперечки що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж закону).

Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом плідної праці сільськогосподарських підприємств та пасічників,що не лише забезпечить відсутність судових тяжб з приводу відшкодування завданої шкоди, а й принесе користь обом сторонам, пасічнику мед, пилок та здорових бджіл, власнику с/г підприємства - підвищення врожайності сільськогосподарських культур не менше як на 25% що запилені бджолами, пересічним людям-продукти бджільництва для здоров’я та продукцію вирощену сільськогосподарськими підприємствами на прилавках магазинів.

Державний фітосанітарний інспектор

Ольга Бондар