ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН: ПАМ`ЯТКА РОБОТОДАВЦЮ

ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН:

ПАМ`ЯТКА РОБОТОДАВЦЮ

На виконання доручення т.в.о. голови Державної служби України з питань праці від 28.10.2020 № Д-410/1/3.1-20 Управлінням Держпраці у Полтавській області спільно з органами місцевого самоврядування, Пенсійним фондом, Державною службою зайнятості, Національною поліцією та місцевими державними адміністраціями в період з 29.10.2020 по 15.11.2020 проводиться інформаційна та роз’яснювальна робота про неприпустимість допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин суб’єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сферах транспорту та кур’єрської діяльності.

Відповідно до ст.43 Конституції України, кожен громадянин  має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Це конституційне право прописане у ст.2 КЗпП України, якою визначено основні трудові права працівників.

Належне оформлення трудових відносин є обов’язком для сторін трудового договору.

Роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу у встановленому порядку з першого дня виконання ним трудової функції. Лише після належного оформлення трудових відносин працівник приступає до виконання своїх обов’язків.

З метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, керівником може встановлюватись випробування.

Згідно з ст.26 КЗпП України, умова про випробування повинна бути відображена у наказі (розпорядженні) про прийняття цього працівника на роботу.

У період випробування на таких працівників поширюється всі вимоги законодавства про працю.

Окрім того, громадяни, які мають офіційний статус безробітного можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, на тому чи іншому підприємстві, після закінчення якого, підприємство зобов’язується працевлаштувати такого працівника. У всіх інших випадках — роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу у встановленому порядку — з першого дня виконання ним трудової функції.

ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН:

— укладення у письмовій формі, трудового договору (контракту) оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, з яким необхідно ознайомити працівника (ст.24 КЗпП України);

— повідомлення органів Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст.24 КЗпП України, Постанова КМУ від 17.06.2015 № 413);

— внесення роботодавцем запису до трудової книжки, поданої працівником у встановленому порядку (постанова КМУ від 27.04.1993 №301 (зі змінами), інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників);

— інформування працівника про умови праці, ознайомлення з посадовою інструкцією та правилами внутрішнього трудового розпорядку, визначення працівникові робочого місця та проведення інструктажу з техніки безпеки (ст.29 КЗпП України);

— за умови використання праці іноземців або осіб без громадянства — отримання відповідного дозволу у встановленому законодавством порядку (ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»).

За порушення законодавства про працю в частині неналежного оформлення трудових відносин, роботодавець несе наступну відповідальність:

• адміністративну:
  • накладення штрафу від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.3 ст.41 КУпАП);
  • за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч.3 ст. 41 КУпАП, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню,- накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.4 ст.41 КУпАП)
  • фінансову санкцію у вигляді штрафу (ст.265 КЗпП) у випадках:
  • абз. 2 ч. 2 – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження;
  • абз. 3 ч. 2 - вчинення порушення, передбаченого абзацом другим частини другої, повторно протягом двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення;
  • абз. 8 ч. 2 - вчинення дій, передбачених абзацом сьомим цієї частини (недопущення до перевірки), при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, - у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;

Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

— кримінальну (ст.172 КК України);

Звертаю увагу роботодавців на необхідності дотримання чинного законодавства та неприпустимість допуску працівників до роботи без оформлення трудових відносин.

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області                                      Т.ЖОЛОБ