111

Чи можна замінити додаткову відпустку за роботу зі шкідливими умовами праці грошовою компенсацією

Трудове законодавство забороняє заміну мінімальної щорічної відпустки грошовою компенсацією. Невикористані щорічні відпустки можна замінити компенсацією у двох випадках (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР):

• у разі звільнення;
  • за бажанням працівника в разі використання ним не менше 24 календарних днів щорічної та додаткових відпусток.

Водночас ст. 80 Кодексу законів про працю України заборонено ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом робочого року працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами.

Отже, підсумуємо: оскільки щорічна відпустка повної тривалості (не менш ніж 24 дні) має бути використана працівником в обов'язковому порядку, то за умови її використання, додаткова щорічна відпустка «за шкідливість» може бути замінена грошовою компенсацією.

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області